Czy warto dbać o mleczne zęby?

2018-10-18
Czy warto dbać o mleczne zęby?
Czy warto dbać o mleczne zęby?

Wracając wspomnieniami do lat mojego dzieciństwa, zębami mlecznymi rzadko kto się przejmował. Fakt, była bezpłatna opieka stomatologiczna w szkołach. Zazwyczaj serce podchodziło do gardła, gdy do sali wchodziła pani asystentka stomatologa (postrach uczniów) i wywoływała uczniów po nazwisku. O znieczuleniu można było pomarzyć, borowało się na tzw. żywca. Wypełniało czarnymi, amalgamatowymi plombami, a zabieg wykonywała niemiła pani stomatolog. Wrr..., aż ciarki przechodzą. Zębów mlecznych się nie leczyło, bo i tak wypadną, ewentualnie wyrywało, jak bardzo bolały.

Pamiętam taką wizytę u "dużego" pana stomatologa, mierzącego ok. 190cm, który jak to mawiał nie bawi się w lakowanie zębów, wolał raz a porządnie wyrwać. Poszłam z tatą, ze spuchniętą twarzą, chyba to była piątka - mleczak. Pan doktor, nie wysłuchał do końca mojego wywodu. Wyrwał dwa zęby obok siebie, bo jak to określił "i tak wypadną a znieczulenie przy mleczakach się nie opłaca".

Tamte czasy są daleko za nami. Dzisiaj wizyta u stomatologa, to naprawdę przyjemność. Piękne gabinety, miła/miły Pani/Pan doktor, ból zminimalizowany do zera. Podejście do higieny zębów też się bardzo zmieniło.

Często informuje się o tym, że dbanie o zęby mleczne ma ogromny wpływ na te stałe. Mleczne należy lakować, jak tylko pojawią się delikatne kremowo-białe przebarwienia. Żeby dzieci chętniej i milej spędzały wizytę u specjalisty, wypełnienia są kolorowe. Na rynku są wyspecjalizowani dentyści dla grupy najmłodszych pacjentów. Najmłodszym pacjentom za wizytę i odwagę, dziękują kolorowymi naklejkami lub smacznymi, zdrowymi smakołykami.

Od kiedy zacząć dbać o zęby, o jamę ustną?

Tutaj są dwie szkoły. Jedna mówi, że od razu, po urodzeniu należy przemywać dziąsła noworodka dwa razy dziennie (zaraz po przebudzeniu i wieczorem przed snem), płatkiem kosmetycznym, nasączonym wcześniej w przegotowanej, letniej wodzie. Druga, że po trzecim miesiącu. W celu przyzwyczajenia dziecka do tzw. ruchu w jamie ustnej. Jest to też ochrona przed powstawaniem pleśniawek.

Tuż przed pojawieniem się pierwszego ząbka, rozpoczynamy naszą przygodę z pierwszą miękką szczoteczką do zębów, przystosowaną dla maluszków. Nie jest to droga rzecz, a niezwykle przydatna. Jest to miniaturowa szczoteczka, zakończona gryzakiem, idealnym do masowania napuchniętych i swędzących dziąseł naszego maluszka.
Myjemy ząbki dwa razy dziennie, specjalistycznym żelem: Nobilis Tilia Żel dla dzieci do mycia pierwszych zębów, który w razie połknięcia nie skutkuje negatywnie na zdrowie dziecka. Bez obawy można go stosować ponieważ zawiera całkowicie naturalny skład: rumianek, nagietek, propolis i wyciąg z pestek grapefruita, który działa przeciwbakteryjnie. Nie zawiera cukru ani syntetycznych środków słodzących. Wyśmienity smak zawdzięcza ekstraktom roślinnym i ekstraktowi ze stewii.

Zastanawiamy się do kiedy należy myć zęby dziecku, a od kiedy to dziecko powinno samo zacząć szczotkować?

Zasięgłam opinii specjalistów, którzy są w tej kwestii jednomyślni. Moi drodzy, do ósmego roku życia to my dbamy o zęby, później to dziecko samo zaczyna szczotkować zęby, oczywiście pod naszą "małą" kontrolą. Do tego czasu, dziecko samo nie potrafi prawidłowo umyć swoich ząbków.

Jeszcze kilka słów o ząbkowaniu :-)

Ciężki temat dla jednych rodziców, dla drugiej grupy, zupełnie bezproblemowy. My z moim dzieckiem, niestety jesteśmy w tej pierwszej grupie. Każdy ząbek okupiony jest nieprzespaną nocą. Dla rodziców z mojej grupy polecam coś zupełnie nowego na rynku: Nobilis Tilia Olejek do masażu Jakubek. Stosujemy go zewnętrznie, wmasowując delikatnie w skórę w okolicach uszu, kiedy tylko jest to konieczne. Jest zupełnie bezpieczny, posiada naturalny skład: rumianek rzymski oraz olejek lawendowy. Warto wszystkiego spróbować, dla uśmiechu swojej pociechy i dla kilku godzin snu ;-)

Polecam!
Pokaż więcej wpisów z Październik 2018
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel